Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/hgrcom/public_html/wp-content/themes/construction/vamtam/classes/lessc.php on line 750

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/hgrcom/public_html/wp-content/themes/construction/vamtam/classes/lessc.php on line 1827

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/hgrcom/public_html/wp-content/themes/construction/vamtam/classes/lessc.php on line 2486

Deprecated: Array and string offset access syntax with curly braces is deprecated in /home/hgrcom/public_html/wp-content/themes/construction/vamtam/classes/lessc.php on line 2540

YANGIN ANINDA NE YAPMALIYIM?

PANİĞE KAPILMAYIN,

Öncelikle paniğe kapılmayın. Hızlı harekete geçin. Paniklememeniz ve hızlı hareket etmeniz çok önemlidir. Böylece, yanlış hareketlerden kaçınabilir ve yangına müdahale edebilir veya diğer önlemleri alabilirsiniz.

ALEVLERE MÜDAHALE EDEBİLİYORSANIZ,

Kendinizin ve evde bulunanların güvenliğinden emin olmalısınız. Alevler müdahale edebileceğiniz boyutta ise yangın tüpü, yangın battaniyesi veya ıslak battaniye ile alevi söndürün.

Elinizdeki bez parçası veya eşyalarla yangına vurarak söndürmeye çalışmayın. Alevlerin artmasına neden olursunuz. Müdahale edeceğiniz odak, yangının çıkış noktası olmalıdır. Alevlere karşı rastgele müdahale ettiğinizde, hızlı sonuç alamayacağınız gibi doğru da değildir.

Alevler patlayıcı, yanıcı madde yanında ise parlamaya, patlamaya neden olabilirler.
Unutulmaması gereken önemli konu, çıkış yerine göre değişmekle birlikte yangının yayılma hızı genellikle birkaç dakikadır.

İTFAİYEYİ ARA

Denemelerinize rağmen alevleri söndüremeyeceğinizi anladığınızda, vakit kaybetmeden Yangın İhbar 110′ u arayıp itfaiyeyi çağırın. Adresinizi doğru verdiğinizden emin olun.

GÜVENLİĞİNİ AL

Tüm kapı ve pencerelerin kapalı olmasını sağlayabiliyorsanız, oksijeni kesmek için kapı ve pencereleri kapatın. Karbonmonoksitten ve alevlerden etkilenmemek için evinizden çıkın. Kaçamayacak durumda iseniz, eşyaların içine saklanmayın. Çıkış kapısına uzak iseniz, pencerelerin yanına gidin ve dışarıdan destek isteyin.

Çocuklar, yaşlılar ve evcil hayvanlarınızı güvenli bir alana alın. Bulunduğunuz odanın kapısını kapatın ve eşiklerden duman girmesini engelleyin. Yoğun dumandan etkilenmemek için zemine yakın hareket edin. Burnunuzu ve ağzınızı ıslak bir bez parçası ile kapatın.

Ulaşabiliyorsanız, yangın sonrası acil ihtiyaç duyacağınız, telefon, cüzdan, kimlik gibi anahtar gibi eşyalarınızı yanınıza alın.

CİLT YANIĞI VARSA,

Alev alan giysileri söndürmek için yerde yuvalanarak veya battaniye türü örtülerle alevin sönmesini sağlayın. Deride yanık oluşmuş ise, musluk suyu tatbik edin.
Yangın sonrası yapılması gerekenler için hgr.com.tr linki tıklayabilirsiniz.

   
Powered by KırmızıErik